Mamy początek roku, dla wielu osób to idealny czas na zrobienie swojej listy postanowień noworocznych. Dlaczego jednak już za miesiąc ponad 80% ludzi porzuci swoje cele?

Źle sprecyzowane cele lub ich brak.

Okazuje się, że większość ludzi nie potrafi wyznaczyć celów lub je źle precyzuje – np. osoba, która chciała popracować na swoją sylwetką, za cel postawiła sobie “schudnę 15 kg w tym roku”. Nie ma szans na realizację tego celu, bo jest on po pierwsze nieprecyzyjny, a po drugie źle wyznaczony:

  • cel musi być pozytywny – zamiast “schudnę”, które kojarzy się negatywnie (w końcu trzeba się mocno spocić i odmówić sobie słodyczy…), warto napisać “wyglądam jak milion dolarów”,
  • trzeba podać konkretną datę osiągnięcia celu,
  • cel trzeba napisać w czasie rzeczywistym, tak jakbyśmy już go osiągnęli (nasza podświadomość nie rozróżnia przyszłości i przeszłości, jest tylko tu i teraz),
  • cel przede wszystkim trzeba sobie zapisać na kartce lub innym nośniku, nie w głowie,
  • trzeba zaplanować sobie drogę do osiągnięcia tego celu.

Jeśli jeszcze nie wyznaczyłeś swoich celów na 2018 rok, bo właściwie nie wiesz, jak się za to zabrać, to tutaj podaję małą podpowiedź. Swoje cele warto wyznaczyć w zakresie:

  • zdrowia,
  • finansów,
  • psychiki,
  • relacji,
  • umiejętności,
  • dóbr materialnych,
  • doświadczeń,
  • zawodowym,
  • wyglądu,
  • dobrych nawyków,
  • produktywności.

W każdym tym obszarze musisz zaplanować swój cel zgodnie z modelem SMART.  Zgodnie z akronimem tworzącym nazwę koncepcji, sformułowany cel powinien być:

  • Skonkretyzowany (ang. Specific) – jego zrozumienie nie powinno stanowić kłopotu, sformułowanie powinno być jednoznaczne i nie pozostawiające miejsca na luźną interpretację,
  • Mierzalny (ang. Measurable) – a więc tak sformułowany, by można było liczbowo wyrazić stopień realizacji celu, lub przynajmniej umożliwić jednoznaczną „sprawdzalność” jego realizacji,
  • Osiągalny (ang. Achievable) – cel zbyt ambitny podkopuje wiarę w jego osiągnięcie i tym samym motywację do jego realizacji,
  • Istotny (ang. Relevant) – cel powinien być ważnym krokiem naprzód, jednocześnie musi stanowić określoną wartość dla tego, kto będzie go realizował,
  • Określony w czasie (ang. Time-bound) – cel powinien mieć dokładnie określony horyzont czasowy w jakim zamierzamy go osiągnąć.

Czego tak naprawdę chcesz?

Niektórzy ludzie nie wyznaczają celów, bo po prostu nie wiedzą, czego tak naprawdę chcą. Każdy ich dzień wygląda tak samo – wstają rano, idą do pracy, wracają na obiad, oglądają TV i idą spać. W kółko to samo i nawet nie wyobrażają sobie, że mogłoby być inaczej. Nie pytają się siebie, czy są z tym szczęśliwi?

Jeśli  Tobie takie życie wystarcza, to jesteś w strefie komfortu i jeśli sobie tego nie uświadomisz, to z niej nie wyjdziesz i możesz sobie w niej siedzieć i spokojnie czekać na śmierć. Jest to temat na dłuższą dyskusję, dlatego pewnie w przyszłości pojawi się na tym blogu osobny artykuł na ten temat.

Dream big or go home.

Cel to marzenie z datą realizacji. A co jeśli to marzenie jest za małe? Ludzie często nie dążą do swoich celi, bo są one zbyt niskie, nie motywują ich do podjęcia wyzwania. Cele muszą być ambitne, muszą wiązać się z jakimś marzeniem, które nas nakręca do działania. Warto mieć 1-3 głównych celi związanych z jakimiś dużymi marzeniami.

 Jeśli w sercu nie masz ogromnego pragnienia osiągnięcia jakiegoś celu, to go nie osiągniesz. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na to, aby zastanowić się nad tym, o czym tak naprawdę marzysz? Co Cię nakręca do działania? Co powoduje, że Ci się chce wstać rano z łóżka z uśmiechem  i pracować na to?

Marzenia to nie coś, o czym myślimy przed pójściem spać…
To coś, co nie pozwala nam zasnąć!

Jeśli nie wiesz, czego chcesz, to nigdzie nie dojdziesz.

Marzenia czy zachcianki?

Okazuje się, że wiele osób nie ma marzeń tylko zachcianki. Ich cele są nierealne – np. zarobienie ogromnej sumy pieniędzy w krótkim czasie, aby móc kupić sobie np. luksusowy samochód. Jeśli to auto za pół miliona nie powoduje, że chce Ci się pracować po nocach w weekendy albo rezygnować z imprez, by posiedzieć nad projektem, to to nie jest Twoje marzenie, tylko zwykła zachcianka. Bo jeśli nie chce Ci się zrywać o 5 rano z łóżka z uśmiechem, by 2 godziny przed codziennymi obowiązkami, zrobić coś, co przybliży Cię do tego celu, to Ty tak naprawdę tego samochodu nie chcesz. Albo inaczej – jeśli jakimś cudem, uda Ci się go wypracować, to będzie fajnie, ale jeśli się nie uda – to jakoś to przeżyjesz. Generalnie to, czy go będziesz miał, czy nie, w żaden sposób nie wpłynie na Twoje życie. W tym wypadku oznacza to, że była to po prostu tylko Twoja zachcianka. Liczysz na szczęście/los/fuksa, zamiast pracować na swój cel. Dlatego zastanów się, co powoduje, że serce Ci szybciej bije, co powoduje, że masz tzw. gwiazdki w oczach i co nie pozwala Ci spać po nocach? Jeśli masz takie ogromne marzenie, to pozostaje Ci przerobić je na cel i być może podzielić na mniejsze cele oraz ułożyć dobry plan działania.

Brak motywacji?

Część osób twierdzi, że nie osiąga swoich celów, bo nie ma motywacji. A skąd się bierze motywacja? Można ją podzielić na dwa rodzaje:

  • motywacja wewnętrzna,
  • motywacja zewnętrzna.

Do realizacji celów jest nam potrzebna motywacja wewnętrzna – czyli to, co pisałam już wyżej – nasze marzenia, które nas nakręcają każdego dnia. Osoby, które potrzebują motywacji zewnętrznej, rzadko realizują swoje cele. Motywacja zewnętrzna jest jak narkotyki. Działa chwilowo – pojedziesz na event motywacyjny, wrócisz do domu mega zajarany, a na drugi dzień budzisz się zdołowany, bo nie ma już tego powera, który był na sali. Znowu nic ci się nie chce i tak w kółko.

Podejmij wyzwanie!

Jeśli nie chcesz za rok znowu przeżywać tych samych rozczarowań, że znowu coś “nie wyszło”, to już dziś zrób swoją porządną listę celów. Otwórz kalendarz i w grudniu 2018 zapisz swoje cele w czasie teraźniejszym, w obszarach, o których pisałam wyżej. Jeśli jednak uważasz, że Twoje cele są dobrze sformułowane, a mimo to ich nie osiągasz, to mogą być inne powody tego. Dlatego zachęcam Cię do oglądania moich transmisji live w każdy poniedziałek o 10:00 na naszym fanpage’u. Co tydzień będę poruszać tematy związane z motywacją, rozwojem osobistym i realizacją celów.

Pierwszy odcinek z tej serii dotyczy tematyki poruszanej w dzisiejszym wpisie – możesz go zobaczyć tutaj.